Jakie są główne typy płyt gumowych ? 

Obecnie rynek oferuje bogaty wybór płyt gumowych. To co różnicuje poszczególne typy płyt gumowych to głównie przeznaczenie użytkowe, które wymaga konkretnych cech funkcjonalnych dostosowanych do wybranego zastosowania. Nie ma najlepszej gumy do wszystkiego, każdy rodzaj gumy ma swoje konkretne zadanie i sprawdza się w innym środowisku pracy. Dobierając gumę odpowiednio do zastosowania gwarantujemy długą żywotność i zadowolenie z produktu.

typy płyt gumowych

Poznaj asortyment płyt gumowych

Płyty gumowe niezależnie od rodzaju są na pierwszy rzut oka są identyczne. Gumę SBR, NBR, EPDM nie da się odróżnić wizualnie, gdyż ich wygląd i struktura są takie same, nawet twardość w standardzie wszystkie mają taką samą - ok 65 +/5 ShA. Jedynie guma NR-L wyróżnia się kolorem i jest beżowa, a nie czarna. Każdy arkusz gumy jest elastyczny, trwały i odporny na ścieranie. Wybór najlepszej gumy powinien opierać się o przeznaczenie, do którego chcemy ją wykorzystać. Zależnie od zastosowania należy wybierać inne typy płyt gumowych. Co więcej, w ramach konkretnego typu gumy można jeszcze rozróżnić różną twardość płyty lub dodatkowe wzmocnienie przekładkami z tkaniny (1-3 warstw). Przez co asortyment zdecydowanie się poszerza i daje duży wybór personalizacji.

Wśród elastomerów oprócz płyt gumowych można wyróżnić jeszcze silikon. Jest równie elastyczny, ale ma zdecydowanie wyższą odporność temperaturową. Dla tego produktu mamy osobny artykuł.

Zastosowanie płyt gumowych

Istnieje wiele rodzajów gumy, a każdy dedykowany jest do innego zastosowania. Wybierając odpowiednie typy płyt gumowych mając na uwadze ich przeznaczenie możemy zapewnić optymalną żywotność materiału. Do codziennego użytku oferujemy gumę SBR, w środowisku, gdzie istnieje częsty kontakt ze smarami czy olejami np. w warsztacie czy garażu najlepiej sprawdzi się guma NBR. Jeśli płyta gumowa ma być użyta na zewnątrz w narażeniu na warunki atmosferyczne to warto wybrać gumę EPDM. Z kolei do zastosowania w bezpośrednim kontakcie z żywnością jednym właściwym wyborem będzie guma NR-L z atestem spożywczy.

Jeśli nadal masz wątpliwości jaką gumę wybrać skontaktuj się z naszym działem sprzedaży- 780-090-280