Jakie tworzywa będą popularne w 2023 roku

COVID, wojna, restrykcje w Chinach, zerwane łańcuchy dostaw, wzrost cen energii oraz wiele innych czynników znacząco wpłynęło na sytuacje na rynkach gospodarczych. Tworzywa do obróbki skrawaniem również zostały dotknięte wieloma zmianami. Poniżej przedstawiamy nasze prognozy na najbliższy okres.

Oczywiście jest to nasza subiektywna ocena dokonana w oparciu o doświadczenia z poprzednich lat oraz opinie ekspertów, klientów i innych uczestników rynku.


tworzywa do obróbki 2023


PA6 Poliamid do toczenia i frezowania

Toczenie poliamidu jako proces obróbki skrawaniem to popularna metoda produkcji wielu części maszyn i urządzeń. Według naszych przewidywań w tym zakresie znacząco wzrasta zainteresowanie poprawą efektywności produkcji, dlatego wałki z poliamidu coraz częściej ustępują miejsca produktom jakimi są tuleje poliamidowe. Wynika to z faktu, że rury puste w środku łatwiej i szybciej się obrabia.

Płyty poliamidowe do frezowania w naszych szacunkach będą dostarczane na rynek w tych samych volumenach. W tym segmencie możliwe są niewielkie zmiany odnośnie ich rodzaju. Coraz częściej przez klientów wybierane są półfabrykaty PA6 domieszkowane i naszym zdaniem w tym kierunku powoli będzie zmierzał rynek.

 

PTFE Teflon do toczenia i frezowania

Grupa tworzyw PTFE zawiera wiele różnorodnych materiałów, które doskonale sprawdzą się w wielu sytuacjach. Jednak bez wątpienia teflony do obróbki mechanicznej nadają się doskonale, a toczenie, cięcie czy frezowanie ptfe na pewno nie sprawi kłopoty doświadczony operatorom maszyn.

Co ciekawe w tej kategorii odwrotnie do poliamidów to pręty PTFE są częściej wybierane niż rury teflonowe w procesie toczenia i wytaczania. Naszym zdaniem wynika to z małej świadomości rynku na temat dostępnych średnic rur PTFE jakie oferujemy.

 

PE polietylen do frezowania i toczenia

Polietyleny to jedne z najczęściej wybieranych półwyrobów. Dotyczy to zarówno wersji PE1000 jak i PE500. Szacujemy, że zarówno sprzedaż płyty z polietylenu w roku 2023 jak i sprzedaż wałków z polietylenu w roku 2023 nie zmniejszy się w stosunku do poprzedniego roku. Ich udział w całym volumenie tworzyw będzie wahał się na poziomie ok 30%-34%.

Wałki PE zaczynają zyskiwać na znaczeniu pośród wszystkich tworzyw dedykowanych do obróbki CNC, dlatego specjalnie zwiększyliśmy stany magazynowe, aby zapewnić Państwu w najbliższym roku większą dostępność tego produktu. Natomiast płyty polietylenowe będą w dostępne w ciągłej sprzedaży bez zmian do 2022r.

POM C poliacetal do obróbki pręty i płyty

Jednym z naszych najbardziej popularnych produktów jest Poliacetal, który w opinii naszych klientów jest lepszy od poliamidu w obróbce, zwłaszcza na starszych obrabiarkach. W przypadku tworzyw z grupy POM C znacznie lepiej "odchodzi wiór" stąd obróbka CNC poliacetalu jest łatwiejsza.

Białe i czarne wałki z poliacetalu specjalnie dla Państwa udostępniamy od 01.01.2023 w szerszym zakresie średnic od fi 10mm do 200mm, a oferta na płyty z poliacetalu pozostaje bez zmian i będzie obejmowała grubości od 5mm do 80mm. Nowością będą natomiast tuleje z poliacetalu, które rozszerzamy o nowe średnice.

Obróbka tworzyw 2023 r

W nadchodzącym roku znaczenie tworzyw w produkcji części do maszyn i urządzeń będzie wzrastało. Jest to nieodwracalny trend, który można zauważyć od 2010r. Dlatego w zasadzie dziś każdy znaczący producent CNC doskonale zna właściwości wszystkich popularnych tworzyw.

Efektem tego jest to, że obróbka skrawaniem plastikowych części maszyn, jak często nazywana jest przez zamawiających, na stałe wpisała się w krajobraz polskich firm. Naszym zdaniem trend będzie kontynuowany jeszcze przez następną dekadę.