Klasyfikacja ogniowa tworzyw konstrukcyjnych. Palność tworzyw

Procedury testowe są zwykle napisane w bardzo rozwlekły sposób używając naukowego języka. Dlatego postanowiliśmy w ogólny sposób przybliżyć Państwu tę tematykę. Poniżej przedstawiamy krótki opis tego jak wygląda proces badania palności tworzyw.  

Jak wygląda testowanie palności tworzyw ?

Testerzy skupiają swoją uwagę i faktycznie szukają kilku rzeczy, po pierwsze, czy materiał sam się gasi (tworzywa samogasnące), czy też rozprzestrzenia ogień, a następnie, czy jest przede odporny na zapłon. Mają dwa typy na testy palności tworzyw: ocena V, która jest testem spalania w pionie, jest to bardziej rygorystyczna próba i ocena tego testu jest wysoka. Jeśli  się nie powiedzie, drugim testem, który przeprowadziliby testerzy, jest „HB”, który oznacza spalenie w poziomie , w tym przypadku materiał jest układany pod kątem 45 stopni podczas testowania. Ta próba ma niższą ocenę.   test palności tworzyw  

Norma palności tworzyw UL94

Norma przypisana do testowania palności tworzyw sztucznych nosi nazwę: UL94, więc na początku zobaczysz ten numer który oznacza, że został tworzywa były przetestowane w odpowiednim standardzie. Następnie wskazywany jest wynik przeprowadzone próby,  na przykład : UL94 HB co oznacza, że ​​materiał został przetestowany zgodnie ze standardem i zdał ocenę HB (szczegółowo opisałem poniżej, co musi zrobić plastik, aby uzyskać jego ocenę). Najlepsze testy pokazałyby ocenę V, w której są 3 poziomy. Zaczynając od V-0 jako najlepszej, następnie V-1 i wreszcie V-2, jeśli materiał zawodzi na etapie testowania. Jak zaznaczyliśmy powyżej wówczas zostanie przetestowany pod kątem oceny HB. Większość tworzyw konstrukcyjnych ma oznaczenie HB, tylko niektóre mają te oznaczenia V.  

Jak prowadzi się testy palności V tworzyw ?

Klasyfikacja ogniowa tworzyw konstrukcyjnych. Rozmiar badanych próbek wynosi zwykle 125 mm x 13 mm, a grubość wynosi to zazwyczaj 0,7 mm, 1,5 mm, 3 mm i 6 mm.  Używają 10 części testowych (5 zestawów po 2) na grubość: 1. Połowę pozostawia się w temperaturze 23 stopni przez 2 dni 2. Druga połowa zostaje na tydzień w temperaturze 70 stopni Części badane są trzymane pionowo i 10 mm powyżej palnika Bunsena. Na próbkę przykładany jest niebieski płomień o wysokości 20 mm i usuwany po 10 sekundach. Jeśli następnie przestanie płonąć w ciągu 30 sekund, płomień zostanie ponownie nałożony na kolejne 10 sekund. Klasyfikacja palności tworzywa V-0
  •  Nie może płonąć dłużej niż 10 sekund po każdym zastosowaniu płomienia
  • Łączny czas spalania nie może przekroczyć 50 sekund dla całej partii
  • Nie może płonąć aż do szczytu próbki
  • Nie może palić się dłużej niż 30 sekund po drugim zastosowaniu płomienia
  • Nie może być żadnych płonących kropli
Klasyfikacja palności tworzywa V-1
  • Nie może palić się dłużej niż 30 sekund po każdym zastosowaniu płomienia
  • Łączny czas spalania nie może przekroczyć 250 sekund dla całej partii
  •  Nie może być żadnych płonących kropli
  • Nie może palić się dłużej niż 60 sekund po drugim zastosowaniu płomienia
  • Nie może płonąć aż do szczytu próbki
Klasyfikacja palności tworzywa V-2
  •   Nie może palić się dłużej niż 30 sekund po każdym zastosowaniu płomienia
  •  Łączny czas spalania nie może przekroczyć 250 sekund dla całej partii
  • Nie może płonąć aż do szczytu próbki
  • Mogą pojawić się płonące krople
 

HB Klasyfikacja ogniowa tworzyw konstrukcyjnych

Rozmiary próbek występują tak jak w przypadku testów pionowych. Poza tym test przebiega jak poniżej.     1. Próbki pozostawia się w temperaturze 23 stopni na 2 dni. Jest zamontowany pod kątem 45 stopni. Próbka jest oznaczona na 25 mm i 100 mm od jednego końca Trzymany jest na górnym końcu, a dolny koniec znajduje się 10 mm nad siatką    drucianą 2.  Na próbkę przykładany jest niebieski płomień o wysokości 20 mm i usuwany po    30  sekundach. Jeśli nadal pali się po usunięciu płomienia, mierzony jest czas   potrzebny plastikowi  do spalenia między dwoma znakami, a następnie obliczany i zapisywany jako mm na minutę.  

Ognioodporne tworzywa konstrukcyjne

Dostępne są ulepszone gatunki ognioodporności niektórych tworzyw sztucznych, często oznaczone w tytule literą FR fire resistant, które mają jednak wysoką cenę lub dość znaczną minimalną wielkość zamówienia. Co ciekawe tworzywa konstrukcyjne modyfikowane różnymi dodatkami takimi jak dwusiarczek molibdenu, grafit czy włókna szklane, podczas testów osiągały takie same wyniki jak tworzywa naturalne bez domieszek.  

Tabela palności tworzyw konstrukcyjnych

Materiał

UL94

Poliacetal POM C

HB

Delrin

HB

Poliamid 6

HB

Poliamid 6.6

HB

Poliamid GF30

HB

HDPE

HB

PET (Polyester)

HB

Polipropylen PP

HB

Poliuretan PUR

HB

PTFE teflon

V-0

PEEK

V-0

PVC

V-0

Polietylen PE 500

HB

UHMW Polietylen PE 1000

HB

ABS

HB

Akryl

HB

Poliwęglan PC

V-2

PVDF

V-0