Tworzywa sztuczne na tuleje – dobierz materiał

Szeroki wybór tworzyw konstrukcyjnych może przyprawić niejednego kupującego o zawrót głowy.  Tymczasem rynek nieustannie wprowadza nowe modyfikacje wiodących fabrykatów. W tej sytuacji, aby wybrać właściwie tworzywa sztuczne na tuleje warto zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych materiałów. Prawidłowy dobór półfabrykatów zapewni długotrwałą i bezawaryjną pracę całych aplikacji. Nasza rozbudowana oferta pozwala na idealne dopasowanie tworzywa pod specjalistyczne warunki pracy, w których ma być użyte. Posiadamy materiały o właściwościach antystatycznych, odporne na wysokie temperatury, z dodatkiem substancji smarnych oraz wzmocnione włóknem szklanym, a także dopuszczone do przemysłu spożywczego.

W większości materiały dostępne są w 3 podstawowych formach: jako płyty, wałki i tuleje. Oczywiście są to półfabrykaty przeznaczone do dalszej obróbki dlatego mogą zawierać naddatki.

                                       Sprawdź dostępne tworzywa sztuczne na tuleje , skontaktuj się z nami 780-090-280.

tworzywa sztuczne na tuleje

Jakie tworzywa sztuczne na tuleje ?

W zależności od przeznaczenia wybór tworzywa powinien być przemyślany. Nie ma uniwersalnego materiału, który sprawdzi się w każdej aplikacji. Dlatego warto zapoznać się z charakterystyką wiodących tworzyw konstrukcyjnych, aby odpowiednio dobrane służyły nam przez dłuższy czas. Najczęściej wybiera się tuleje z tworzyw sztucznych takich jak:

1) Poliamid (PA6/ PA6 G) – to najpopularniejsze tworzywo z uwagi na znakomite połączenie pożądanych właściwości w atrakcyjnej cenie. Materiał jest wytrzymały mechanicznie gdyż posiada znakomitą sztywność i twardość materiału, a przy tym bezproblemowy w obróbce. Ponadto posiada zdolność tłumienia drgań co zapewnia mniej hałaśliwą pracę. Niestety w wilgotnym środowisku ma tendencję do wchłaniania wilgoci przez co puchnie i nie zawsze trzyma stabilność wymiarową. Tuleje dostępne w kolorze czarnym i białym.

2) Poliacetal (POM-C) – równie popularny materiał, odporny mechanicznie o dobrych właściwościach ślizgowych i wysokiej wytrzymałości chemicznej. Posiada podobne właściwości jak poliamid, ale materiał nadrabia wysoką stabilnością wymiarową i ma obojętny fizjologicznie charakter, dzięki czemu może być wykorzystany w branży spożywczej. Tuleje dostępne wyłącznie w kolorze białym.

3) Polietylen (PE) – powszechnie stosowany materiał o uniwersalnych właściwościach, dostępny w 3 wariantach PE 1000, PE 500, PE 300 i kolorach: białym, zielonym, czarnym. Charakteryzuje się znakomitą odpornością na ścieranie oraz niskim współczynniki tarcia co sprawia, że jest materiałem idealnym do wytwarzania ślizgów, prowadnic i profili. Podobnie jak poliacetal posiada atest dopuszczające do bezpośredniego kontaktu z żywnością i znakomitą tolerancję chemiczną. Warto zaznaczyć, że polietylen wyróżnia lekkość materiału i bardzo dobra skrawalność oraz stabilność wymiarowa. Dostępny wyłącznie w postaci płyt i prętów do dalszej obróbki.

4) Teflon (PTFE) – to idealne rozwiązanie dla wysokotemperaturowych aplikacji. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wysoką temperaturą pracy przekraczającą 200 st. C i agresywne środowisko chemiczne. Ponadto posiada najniższy współczynnik tarcia spośród dostępnych tworzyw. Do zalet teflonu należy dodać bardzo dobre właściwości ślizgowe oraz pozwolenie na bezpośredni kontakt ze spożywką.

                                                          tworzywa sztuczne na tuleje

Tuleje z tworzyw sztucznych:

Większość materiałów dostępna jest w postaci gotowych tulei o szerokim wachlarzu rozmiarów. W przypadku poliamidu istnieje nawet możliwość odlania rury PA na wymiar. Niestety tuleje z polietylenu oraz tuleje z tekstolitu są niedostępne. Podobnie większość materiałów domieszkowanych nie jest produkowanych w formie rur. Jednak można je uzyskać poprzez rozwiercenie prętów. Dodatkowo wszystkie półfabrykaty dostępne z magazynu docinamy na wymiar, oferując krótsze odcinki, plastry, podkładki i uszczelki. Oczywiście rury z tworzyw sztucznych to półprodukty przeznaczone do dalszej obróbki i należy wziąć pod uwagę tolerancje wymiarowe, gdyż bardzo często zawierają naddatki materiału.

Tuleje z tworzywa sztucznego

W naszej ofercie znajduje się bogaty wybór materiałów na tuleje tworzywowe. Zależnie od zastosowania półfabrykatu należy dobrać właściwy materiał, aby zapewnić długą i bezawaryjną pracę. Ponadto bogaty wybór tworzy pozwala na wybór zamiennika w przypadku braku oczekiwanej średnicy.

 

 

Zapytaj o pomoc konsultanta