Tworzywo PEEK do kontaktu z żywnością

tworzywo peek do kontaktu z żywnością

Tworzywo PEEK należy do grupy materiałów wysokogatunkowych i jest jednym z najbardziej zaawansowanych dostępnych na rynku. PEEK ze względu na swoje właściwości może być wykorzystywany w bardzo wymagającym środowisku, wszędzie tam gdzie należy zrezygnować z materiałów standardowych i zastąpić je produktem z grupy – tworzywa wysokosprawne.

W ostatnim czasie w naszej firmie spotkaliśmy bardzo ciekawy przypadek wykorzystania tego materiału. Jeden z naszych długoletnich klientów zwrócił się do nas z problemem doboru właściwego materiału do jednej z maszyn pracujących w zakładzie. Jak wiadomo wszystkie materiały niezbędne do ciągłej pracy maszyn i urządzeń, tak i tworzywa konstrukcyjne dla działów utrzymania ruchu są bardzo ważne. Tym razem chodziło o element mieszalnika.

Konkretnie był to zakład produkujący ciastka i inne słodycze, a problemem była szybka eksploatacja łopatek. Z informacji jakie udało nam się uzyskać okazało się, że łopatki wykonane z poprzedniego tworzywa dobranego przez producenta mieszalników często się degradowały i był to najczęstszy powód postojów i wezwań serwisowych.

Z zebranych danych wynikało, że detal aby spełniał swoje funkcje powinien:

  • posiadać dopuszczenie do kontaktu z żywnością,
  • być odporny na wysokie temperatury,
  • charakteryzować się wysoką stabilnością wymiarową,
  • posiadać dużą sztywność i odporność mechaniczną,
  • odznaczać się dobrymi parametrami ślizgowo-ciernymi,

Ponad to rozmiar jaki miały mieć łopatki do mieszalnika to #10 x 100 x 94mm. Ilość łopatek 30szt.

Po konsultacjach z naszym klientem i technologiem zdecydowaliśmy się na tworzywo PEEK do kontaktu z żywnością. Ten materiał ze względu na swoje właściwości spełnia wszystkie założenia z pośród wskazanych jako istotne do prawidłowego działania mieszalnika. Więcej na tego materiału można przeczytać tu PEEK tworzywo

Tworzywo PEEK inne nazwy to Ketron i Tecapeek

Ten materiał jest coraz częściej wykorzystywany w różnych gałęziach gospodarki, również w przemyśle spożywczym. Należy pamiętać, że tworzywa konstrukcyjne dla przemysłu spożywczego poza możliwością kontaktu z żywnością co jest oczywiście podstawowym kryterium wyboru, powinny również gwarantować długą i nieprzerwaną pracę maszyn i urządzeń. Tylko właściwy dobór materiałów i odpowiednie wykonanie detali zapobiega awariom i kosztownym postojom linii produkcyjnych.

Tworzywo PEEK do kontaktu z żywnością regularnie dostarczamy do: Warszawa, Katowice, Kraków, Łódź, Łowicz, Sokołów, Żywiec, Leszno, Gdańsk, Białystok, Gliwice, Poznań, Bydgoszcz, Toruń, Wrocław i innych miast na terenie Polski.

Nasza oferta poza detalami gotowymi zawiera:

PEEK płyty i płyta cięte na wymiar

PEEK wałki i wałek cięty na wymiar

Zapytaj o pomoc konsultanta