25 kwietnia 2019

Gumowe taśmy transportowe

Płyty gumowe są niezwykle uniwersalnym materiałem i mogą być szeroko stosowane. Między innymi jest to niezastąpiony materiał do produkcji taśm przenośnikowych z uwagi na połączenie wysokiej wytrzymałości mechanicznej i elastyczności gumy. Gumowe taśmy transportowe są najważniejszym elementem składowym przenośnika taśmowego wykorzystywanego do transportu różnego rodzaju materiałów sypkich. Właściwy dobór taśmy jest niezbędny dla poprawnej pracy całej instalacji: minimalizuje koszty inwestycyjne i obniża ryzyko ewentualnych problemów eksploatacyjnych.

                                                                           

                                          Taśmy transportowe z gumy na wymiar – zadzwoń i zapytaj 780-090-280

Taśma niezależnie od jej typu i przeznaczenia składa się z elementów stałych:

  • rdzenia tkaninowo – gumowego 2 – 5 przekładkowego, zapewniającego wytrzymałość,
  • okładek gumowych: nośnej i bieżnej, zabezpieczających rdzeń przed uszkodzeniem, co decyduje o żywotności taśmy
  • oraz obrzeży gumowych

gumowe taśmy transportowe

Taśmy gumowe gładkie zbrojone i bez przekładek

Gumowe taśmy transportowe bez przekładek możemy dociąć z całych rolek gumowych od ręki. Oferujemy bogaty wybór grubości płyt w nawojach o szerokość 1,2m i długości 5 – 10mb. Taśmy gumowe zbrojone płótnem lub linkami stalowymi produkujemy na zamówienie. Wzmocnienie zdecydowanie poprawia wytrzymałość mechaniczną i jest rekomendowane do prac w stałym ruchu lub pod dużym obciążeniem.

                   gumowe taśmy transportowegumowe taśmy transportowe

Rodzaje taśm transportujących z gumy

Zależnie od zastosowania należy wybrać odpowiedni rodzaj taśm gumowych aby zapewnić długotrwała i bezawaryjną pracę.

1. Taśmy przenośnikowe tkaninowo – gumowe ogólnego przeznaczenia
Stosowane do przenoszenia materiałów sypkich w standardowych warunkach pracy, gdzie nie pojawia się zagrożenie pożarowe. Idealnie nadają się do transportu surowców i produktów o dowolnym uziarnieniu, takich jak: kamień, piasek, zimny klinkier, nie agresywne produkty chemiczne, koks, płody rolne czy materiały budowlane.

2. Taśmy przenośnikowe tkaninowo – gumowe olejoodporne
Służą do przenoszenia materiałów sypkich o dowolnej granulacji zawierających oleje i tłuszcze pochodzenia organicznego i mineralnego. Ponadto gumowe taśmy transportujące odporne na olej spełniają wymagania dla kategorii bezpieczeństwa 1 lub 2A lub 2B wg normy PN-EN 12882.

3. Taśmy przenośnikowe tkaninowo – gumowe odporne na podwyższone temperatury
Przeznaczone do transportu sypkich materiałów gorących nie przekraczających + 280 st. C w temperaturze otoczenia -40st.C do +60st.C. Mogą przenosić gorące: popioły i szlaki, spieki, masy formierskie, kamień wapienny, klinkier, nawozy sztuczne.
Dostępne rodzaje:

  • T120 – do materiałów o temperaturze do +120 [°C]
  • T150 – do materiałów o temperaturze do +150 [°C]
  • T200 – do materiałów o temperaturze do +200 [°C]
  • T280 – do materiałów o temperaturze do +280 [°C]

4. Taśmy przenośnikowe tkaninowo – gumowe trudno zapalne i trudnopalne
Przeznaczone do transportu materiałów sypkich w warunkach wzmożonego zagrożenia pożarowego Trudno zapalne gumowe taśmy transportujące wykorzystywane są do transportu na powierzchni w zakładach górniczych, elektrowniach i elektrociepłowniach. Z kolei pod powierzchnią stosuje się taśmy gumowe trudnopalne. Wszystkie odmiany taśm trudno zapalnych produkowane są zgodnie z normami PN-EN ISO 14890 lub DIN 22102. Dodatkowo posiadają właściwości antyelektrostatyczne (ATEX).

5. Taśmy przenośnikowe zbrojone linkami stalowymi
Taśmy gumowe wzmocnione linkami stalowymi ocynkowanymi ułożonymi wzdłużnie i zwulkanizowanymi z gumą dostępne są w 3 wersjach: ogólnego przeznaczenia (ST), trudno zapalne stosowane w transporcie materiałów sypkich w warunkach zwiększonego zagrożenia pożarowego na powierzchni (T-ST) lub w podziemiu (GTP-ST) np.: transport węgla w elektrowniach, koksowniach, kopalniach, portach.

Gumowe taśmy przenośnikowe na wymiar

Taśmy transportowe z gumy produkowane są na wymiar. Dlatego kalkulację przygotowujemy każdorazowo na zapytanie uwzględniając: rodzaj taśmy gumowej, zbrojenie, szerokość i długość nawoju. Taśma gumowa transportowa dostarczana jest poprzez wysyłkę kurierską na wskazany adres.