Czy każdy biały plastik to tworzywo teflonowe ?

Poszukując tworzywa w internecie często posługujemy się jego kolorem jako kryterium rozpoznawczym. Nie rzadko otrzymujemy zapytania o biały plastik. Jednak nie jest to cecha, która jednoznaczne określa rodzaj tworzywa, gdyż w kolorze białym można u nas kupić: poliamid (PA6), poliacetal (POM-C), polietylen (PE), a także teflon (PTFE), a każdy wyróżniają inne właściwości.

biały plastik

Z drugiej strony białe tworzywo jest utożsamiane z teflonem. Jednak pojęcie biały plastik nie można identyfikować wyłącznie jako tworzywo teflonowe, gdyż w tym kolorze występuje kilka materiałów. Ponadto w wielu przypadka nie ma potrzeby stosowania teflonu i można użyć tańszy odpowiednik o barwie białej. Dlatego szukając białego materiału warto rozpoznać się do czego ma służyć i czy aby na pewno potrzebujemy teflon bo można słono przepłacić.

Biały plastik – właściwości

W większości pytając o biały plastik poszukujący mają na myśli tworzywo o dobrych właściwościach ślizgowych stąd często mylnie padają pytania o teflon. Jak najbardziej PTFE takie cechy posiada, ale też trzeba nadmienić, że jest dość miękkim materiałem i może łatwo ulec zarysowaniom. Zdecydowanie trwalszym i o lepszej odporności mechanicznej będzie PE 1000, POM-C czy PA6.

Co więcej białe tworzywo jest powszechnie stosowane i kojarzy się z przystępną ceną, co w przypadku teflonu niestety mija się z tym przekonaniem. Teflon jako materiał wysokosprawny, odporny na temperaturę pracy powyżej 200 oC ma adekwatną do swoich właściwości cenę. Jeśli materiał nie będzie pracował w wysokiej temperaturze można wybrać tańsze zamienniki jak : PE 1000, POM-C czy PA6.

Dodatkowo teflon posiada atest FDA dopuszczający do kontaktu z żywnością i wykorzystaniu w przemyśle spożywczym. Jeśli poszukiwany jest materiał z takim certyfikatem to warto rozważyć PE 500 jako atrakcyjną cenowo alternatywę.

Jaki biały plastik wybrać?

Zakup teflonu ma sens jeśli tworzywo jest przeznaczone do pracy w wysokiej temperaturze. Jednak biorąc pod uwagę pozostałe właściwości: cierno – ślizgowe, dopuszczenie do kontaktu z żywności, a także aspekty finansowe to korzystniej wypada tworzywo polietylenowe. Jeśli nadal masz wątpliwości jakie jest najlepsze tworzywo zadzwoń do biura obsługi: 780-090-280.